یک قانون ساده در مورد تراز بندی سایت وجود دارد: اگر چیزی از تراز خارج شود، جلب نظر می کند.

این قانون هم می تواند به نفع و هم ضرر ما تمام شود زیرا اگر از آن درست استفاده نکنیم، بازدید کننده در هنگام ورود به سایت هواسش به چیزهایی پرت می شود که نباید شود!! و برعکس اگر وبسایتی درست تراز بندی شود، بازدید کننده در بدو ورود می فهمد که اصل مطلب دقیقا کجاست.

در این پست اندکی راجب ترازبندی وبسایت صحبت می کنیم...

یک مثال زنده به عنوان نمونه بد وبلاگ خودمه! اصلا هیچ دلیلی وجود نداره بخش بالای بلاگ با بخش پایینش تراز نباشه...

به شخصه هر بار وارد وبلاگ خودم می شم ناخودآگاه نظرم به عنوان و منوی بالای صفحه جلب میشه چون احساس میکنم جاشون اونجا نیست. اگه عنوان و منو با مطالب پایین صفحه تراز بشن دیگه زیاد تو چشم نمی زنند و موقع باز کردن صفحه هواس آدم به اونا پرت نمیشه.

در واقع عدم ترازبندی مناسب میتونه برای چند لحظه ذهن افراد رو به خودش مشغول میکنه مخصوصا کسانی که یه مقدار ریزبین تر از بقیه تر هستند. برای همین به جای اینکه باعث بشیم حواس کاربر به چیز بی ارزشی مثل عنوان صفحه معطوف بشه بهتره از این دانش استفاده کنیم و توجه آن ها را به المان های مهمتر صفحه مثل تبلیغات، محتوای اصلی، عکس اصلی و ... جلب کنیم.

ترازبندی عنوان اصلی و محتوای بلاگ

عنوان اصلی صفحه المان بسیار قدرتمندیه!! یعنی همواره از تمامی نوشته های صفحه درشت تر و ضخیم تره و معمولا باید با کنتراست بالایی نسبت به دیگر علائم صفحه متمایز بشه. یعنی یه جورایی عنوان کانون توجه حضار هنگام ورود به سایت یا بلاگ محسوب میشه.
به زبان ساده یعنی عنوان اصلی صفحه می تواند شاخص تراز بندی تمامی المان های دیگر صفحه در نظر گرفته شود.
در عکس های زیر یکم با عنوان اصلی و تراز بندی صفحه ور رفتم تا ببینید اگه المان های دیگر نظیر لوگو یا منوی بالا به خوبی تراز نشن چه نتایج مذخرفی به بار میاره...
 
در این مورد عنوان بیش از حد کوچیک شده است
در این مورد عنوان به سمت چپ رفته و محتوای اصلی به عنوان شاخص تراز استفاده شده است.
 
کادر محتوی به عنوان شاخص تراز در نظر گرفته شده است.
در مورد محتوای اصلی دو گزینه وجود داره: 1. تراز کردن اون با عنوان 2. خارج کردن اون از تراز برای جلب توجه
من به شخصه گزینه دوم رو ترجیح میدم چون حس می کنم جذبه ی بیشتری به محتوای بلاگ میده ولی گزینه اول هم خیلی مرسومه و در اکثر سایت ها استفاده میشه.

ترازبندی عکس های داخل محتوی

در مورد عکس های داخل محتوی سه حالت به نظرم میرسه: 1. هم تراز با محتوی 2. کوچک تر از محتوی 3. بزرگ تر از محتوی
به شخصه من موقع خوندن یه مقاله از عکس ها فقط به عنوان فضایی برای نفس کشیدن استفاده می کنم و زیاد به خود عکس توجه نمی کنم برای همین فکر میکنم به هیچ وجه نباید عکس هم تراز یا بیش از اندازه ی نوشته در نظر گرفته باشه و همیشه باید کوچک تر با فضای زیاد دور و برش باشه. عکس بزرگ آدم رو از ریتم متن خارج میکنه! البته این نظر شخصیه و بسیاری از سایت ها برخلاف اون عمل می کنند که خوب فوقش من مقاله هاشون رو نمی خونم 😈.
البته خودم تا الان این مورد رو نقض کردم ولی فعلا چون قالب بلاگ تکمیل نیست نمیتونم زیاد روی اندازه ی تصاویر مانور بدم.

ترازبندی فوتر سایت

آخ اصلا مگه ترازبندی فوتر اهمیت هم داره مگه کسی اصلا میبینتش؟ من با شما هم عقیده ام! اصلا میدونید چیه؟ فوتر رو رجور می خواید تراز کنید کی به کیه؟